Diagnoza indywidualna
Diagnoza indywidualna
ILM72 to kwestionariusz, który powstał jako wynik badań i analizy wielu modeli przywództwa. Celem tej analizy było wyłonienie obszarów, które są kluczowe dla efektywnego przywództwa.
W ten sposób powstało narzędzie, które umożliwia precyzyjną diagnozę stylu przywództwa i może być inspiracją do pracy w tym obszarze. Diagnoza pozwala sprawdzić jakie jest preferowany styl przywództwa lidera, jakie jest jego podejście do pracy z zespołem i na ile ten styl wpisuje się w potrzeby zespołu lub organizacji.
6 obszarów odpowiedzialnych za indywidualny styl przywództwa:
Zorientowany na Zadania v. Zorientowany na ludzi |
Elastyczny v. Zasadniczy |
Zdecentralizowany v. Scentralizowany |
Zarządzający przez Pochwały v. Zarządzający przez wymagania |
Nastawiony na Proces v. Nastawiony na efekt |
Oparty na zdobytej Wiedzy v. Oparty na Wrodzonych Zasobach |
W każdym z tych obszarów ujawniają się nasze preferencje, to na czym wolimy koncentrować uwagę i energię. Są liderzy, którzy wolą koncentrować się na ludziach, inni wybierają zadania jako priorytet swoich działań. Żadne z tych podejść nie jest ani złe ani dobre, dopiero diagnoza i odniesienie wyników do kultury organizacji, rodzaju zadań i odpowiedzialności lidera i zespołu może pokazać na ile preferowany styl lidera jest skuteczny i adekwatny. Podobnie jest w pozostałych obszarach.
3 obszary odpowiedzialne za efektywność:
KONCENTRACJA NA OSIĄGNIĘCIU REZULTATÓW |
KONCENTRACJA NA POSZCZEGÓLNYCH PRACOWNIKACH |
KONCENTRACJA NA PRACY ZESPOŁOWEJ |
Kwestionariusz diagnozuje dodatkowo trzy obszary, które wprost informują o efektywności lidera i dzięki temu pozwalają w łatwy sposób wprowadzać zmiany, które przynoszą konkretne efekty.
Efekt diagnozy:
Diagnoza indywidualna preferowanego stylu przywództwa wraz z sesją feedbackową pozwala przede wszystkim sprawdzić jaki jest nasz preferowany styl przywództwa. Pozwala również, dzięki
odniesieniu wyników badania do szerszego kontekstu jakim jest organizacja, kultura organizacji, zespół lidera, cele i zadania, sprawdzić na ile preferowany styl przywództwa pozwala liderowi skutecznie działać i osiągać zamierzone rezultaty lub zastanowić się jakie zmiany w podejściu można wprowadzić, aby takie rezultaty osiągać.